زیبایی

کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن موها

کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن موها
دانشمندان ممکن است به راهی برای جلوگیری از خاکستری شدن موها دست یافته باشند.
تبلیغات فروشگاه زیبایی سبز

کشف راهی برای جلوگیری از سفید شدن موها

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از ایسنا، محققان در نیویورک دریافته‌اند که سلول‌های بنیادی خاصی که به عنوان سلول‌های بنیادی ملانوسیت(McSCs) شناخته می‌شوند، دارای توانایی منحصر به فردی در حرکت بین بخش‌های مربوط به رشد مو در فولیکول‌ها برای رنگ بخشیدن به مو هستند.

آنها همچنین کشف کردند که با افزایش سن، ریزش و رشد مجدد مو، تعداد فزاینده‌ای از این سلول‌های بنیادی در بخشی به نام برآمدگی فولیکول گیر می‌کند. در نتیجه، این موها در برآمدگی باقی می‌مانند و نمی‌توانند به محل اصلی خود که در آن پروتئین‌ها به آنها در بازسازی سلول‌های رنگدانه کمک می‌کردند و در نتیجه رنگ مو ایجاد می‌شد، بازگردند.

در این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی «NYU Grossman» انجام گرفت، موهای موش‌های پیر بررسی شد و محققان مشاهده کردند که سلول‌های بنیادی بیشتری پس از پیری در این بخش به دام افتاده‌اند. این سلول‌ها همچنین قادر به بازسازی یا بلوغ و تبدیل شدن به موهای دارای رنگدانه که رنگ خود را حفظ می‌کنند، نبودند.

دانشمندان امیدوارند که تحقیقات آنها بتواند راهی برای حفظ سلامت و رنگ مو تا سنین بالا ایجاد کند. این مطالعه بر روی سلول‌های بنیادی ملانوسیت متمرکز بود که هم موش‌ها و هم انسان‌ها حامل آن هستند و مسئول رنگ مو است.

چگونه دانشمندان می‌توانند از این کشف برای جلوگیری از سفیدی مو استفاده کنند؟

این مطالعه نشان داد که با افزایش سن مو تعداد فزاینده‌ای از این سلول‌های بنیادی در برآمدگی فولیکول مو به دام می‌افتند و قادر به بلوغ یا بازگشت به محل اصلی خود نیستند. پروتئین‌های موجود در بخش اصلی به آنها کمک می‌کند تا به سلول های رنگدانه تبدیل شوند.

مطالب خواندنی:  مراقب آلرژی به گیلاس باشید

محققان خاطرنشان می‌کنند که سازگاری ملانوسیت‌ها در سایر سلول‌های بنیادی خودنوزاینده(self-regenerating)، مانند سلول‌هایی که خود فولیکول مو را تشکیل می‌دهند، وجود ندارد. این سلول‌ها با بالغ شدن تنها در یک جهت در طول یک جدول زمانی مشخص حرکت می‌کنند. این تا حدی به توضیح این موضوع کمک می‌کند که چرا مو حتی با از بین رفتن رنگ می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

کی سان(Qi Sun)، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: مطالعه ما به بهبود درک اولیه ما از نحوه عملکرد سلول‌های بنیادی ملانوسیت برای رنگ کردن مو کمک می‌کند. این مکانیسم‌های تازه کشف شده این احتمال را افزایش می‌دهد که ثابت شدن سلول‌های بنیادی ملانوسیت در یک جا در انسان نیز وجود داشته باشد. اگر چنین باشد، یک راه بالقوه برای معکوس کردن یا جلوگیری از سفید شدن موی انسان با کمک به سلول‌های گیر کرده وجود خواهد داشت.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند ابزارهای بالقوه‌ای را برای بازگرداندن تحرک به ملانوسیت یا انتقال فیزیکی آنها به محفظه اصلی که در آن می‌توانند رنگدانه تولید کنند، کشف کنند و بنابراین از خاکستری شدن موها جلوگیری کنند.

این یافته‌ها در مجله نیچر منتشر شده است.

منبع:اس‌اف

تبلیغات متااَست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *