زیبایی

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید
مایع ظرفشویی از تمیز کننده‌هایی است که در همه خانه‌ها به واسطه شستن ظرف‌ها وجود دارد، اما علاوه بر ظرف شستن، مایع ظرفشویی استفاده‌های جالب و کاربردهای دیگری هم دارد.

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

به گزارش مجله زیبایی سبز به نقل از ایرنا،آیا می‌دانستید که مایع ظرفشویی یکی از مهمترین لوازم موجود در منزل است؟  اما بهتر است که مایع ظرفشویی انتخابی شما بیش از حد خشن نباشد و بتواند کمی ملایم تر عمل کند.  این پاک کننده‌ها می‌توانند جایگزین مناسب‌تری برای انواع دیگر شوینده‌ها در منزل باشند زیرا اغلب ملایم هستند. البته به غیر از ظرف شستن، کاربردهای بسیار زیاد دیگری هم دارند که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای مایع ظرفشویی

تمیز کردن مبلمان مخصوص بیرون از منزل

مایع ظرفشویی می‌تواند برای تمام سطوح پلاستیکی یا شیشه‌ای کاربرد داشته باشد. باید کمی از این مایع را داخل بطری اسپری بریزید و اجازه دهید که به طور طبیعی به داخل مبلمان جذب شوند.  معمولا مبلمانی که در داخل تراس یا پاسیو هستند، با این روش می‌توانند بسیار عالی تمیز شوند، بدون اینکه نیاز به پرداخت هزینه بالایی داشته باشید. مایع ظرفشویی چربی و آلودگی‌های چسبنده روی پارچه را به خوبی از بین خواهد برد.

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

از بین بردن چربی لوازم آشپرخانه

لوازمی که در آشپزخانه هستند، بیش از هر لوازم دیگری در داخل منزل، چربی و روغن را به خود جذب می‌کنند که دلیل آن هم آشپزی است. مثلا اجاق گاز، توستر، میکسر، یخچال و هر وسیله‌ای در آشپزخانه بعد از مدتی کاملا چرب است.  پاک کننده‌های مخصوص لوازم استیل ضد زنگ نیز برای تمیز کردن این لوازم بسیار گرانقیمت هستند. در نتیجه می‌توانید کمی مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید و روی قسمت چربی‌ها و لکه‌ها اسپری کنید و با پارچه تمیز روی آن بکشید.

از بین بردن لکه‌های چربی از روی لباس

برای از بین بردن این نوع لکه، مقداری مایع ظرفشویی را روی لباستان بریزید و بعد با آب شستشو دهید. این روش برای از بین بردن لکه از روی هر نوع پارچه‌ای موثر است. برای رفع لکه‌های قدیمی که روی یقه پیراهن مانده باشند نیز عالی خواهد بود.

لکه بر قوی

لکه‌ها مخصوصا لکه‌های چربی بسیار سخت پاک می‌شوند. از طرفی پاک کردن آنها با استفاده از مواد شیمیایی سخت و قوی باعث می‌شود که رنگ لوازم مورد نظر به طور کامل از بین برود. پس چه بهتر که از مایع ظرفشویی به عنوان پاک کننده برای پاک کردن لکه‌های چربی و یا غیر چربی استفاده کنید و خیالتان راحت باشد که به لوازم آسیب نمی‌رسد.

مایع ظرفشویی می‌تواند لکه‌های به جا مانده از لوازم را نیز به طور عالی پاک کند. مایع ظرفشویی همچنین ملایم عمل می‌کند و به پارچه، فلز، پلاستیک و غیره آسیبی وارد نخواهد کرد. اگر لوازم داخل آشپزخانه و هر وسیله دیگری در منزل دچار لک شد، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با دو الی سه فنجان آب ولرم مخلوط کنید و آن را روی محیط مورد نظر اسپری کنید و سپس با دستمال روی آن بکشید تا لکه‌ها بطور کامل از بین بروند.

مطالب خواندنی:  چگونه ماهی قزل آلا را برای طولانی مدت در یخچال نگهداری کنیم؟

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

پاک کردن شانه و برس‌های مو

شاید باورتان نشود اما مایع ظرفشویی می‌تواند شانه‌ها را به خوبی تمیز کند. کافی است که چند قطره از آن را با آب گرم مخلوط کنید. در واقع می‌توانید از این مایع ظرفشویی به عنوان شامپو برای شانه‌ها استفاده کنید. هرگونه چربی و آلودگی حاصل از کثیفی مو روی شانه، توسط این محلول به خوبی از بین می‌رود.

برق انداختن سرویس بهداشتی و حمام

چند قطره مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید و کف حمام و سرویس بهداشتی بریزید و شستشو دهید.

تمیز کردن جواهرات و برق انداختن آنها

جواهرات نیز آلودگی را به خود جذب می‌کنند و باعث می‌شوند که بعد از مدت زمانی درخشندگی اصلی خود را از دست بدهند و در نتیجه باید آنها را تمیز کنید. مایع ظرفشویی میزان درخشندگی همیشگی آنها را برمی‌گرداند. کافی است که ۵ الی ۱۰ دقیقه آنها را داخل ترکیب آب و مایع ظرفشویی قرار دهید و همچنین می‌توانید با یک براش تمیز، لابلای جواهرات را بکشید و آن را اسکراب کنید.

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

تمیز و ضدعفونی کردن میوه‌ها

میوه‌ها باید به دقت تمیز شوند زیرا در پروسه کشاورزی سم پاشی می‌شوند. مواد سمپاشی شده روی میوه‌ها حالت چسبنده به آنها می‌دهد. گاهی اوقات این چسبندگی با آب خالی از بین نمی‌رود. در این حالت بهتر است که سه قطره مایع ظرفشویی را در یک کاسه همراه با سرکه بریزید و کمی آب آن اضافه کنید و سپس میوه‌ها را مدتی داخل آن قرار دهید تا هرگونه چسبندگی حاصل از سم پاشی روی آنها از بین برود. تمیز کردن با مایع ظرفشویی باعث می‌شود که از مات‌شدن آنها جلوگیری شود. همچنین هرگونه اثر انگشت یا ردی روی آنها از بین می‌برد.

تمیز کردن عینک

همچنین می‌توانید برای پاک کردن لنز عینک نیز از مایع ظرفشویی استفاده کنید. به این صورت که یک قطره مایع ظرفشویی را روی آن بریزید و با دستمال، لنز را تمیز کنید.

تمیز کردن لاستیک ماشین

برای این کار از مایع ظرفشویی استفاده کنید. ترکیبی از آب گرم و مایع ظرفشویی می‌تواند به راحتی آلودگی‌ها را از آن بیرون می‌کشد. فقط کافی است که با یک فرچه، همزمان ترکیب مایع ظرفشویی و آب را روی لاستیک و لابلای چرخ پخش کنید.

مطالب خواندنی:  راه‌های صحیح نگهداری از لباس‌ و کفش در جنس‌های مختلف

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

از بین بردن صدای درها

گاهی اوقات درها به علت خشکی صدای قژقژ می‌دهند که علاوه بر روغن می‌توانید مایع ظرفشویی را برای نرم کردن به آنها بزنید تا این صدا از بین برود.

تمیز کردن فیلترهای تهویه کننده هوا

فیلترهای تهویه کننده هوا به شدت آلودگی‌ها و گرد و غبار را به خود جذب می‌کنند و در نتیجه باید پاکسازی شوند تا این آلودگی‌ها را به داخل خانه انتقال ندهند. برای پاکسازی فیلترهای تهویه کننده کافی است که از آب گرم همراه با مایع ظرفشویی استفاده کنید و به آرامی از طریق فرچه، آن را تمیز کنید.

از بین بردن لکه‌های روی فرش و موکت

دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را داخل دو فنجان آب گرم بریزید و با استفاده از یک دستمال سفید که به آن آغشته کرده‌اید، روی لکه ها بکشید تا به خورد فرش برود و بعد با آب سرد شستشو دهید و در نهایت با یک دستمال خشک نمایید.

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

پاک کردن کف از طریق طی کشیدن

هر زمان که خواستید کف منزل خود را طی بکشید، می‌توانید داخل سطل علاوه بر آب از کف صابون یا مایع ظرفشویی استفاده کنید. چند قطره مایع ظرفشویی با آب گرم به شدت می‌تواند کف خانه را تمیز کند و برق بیندازد.

کابینت ها

همانطور که گفتیم کابینت‌های داخل آشپزخانه به شدت چرب می‌شوند. کابینت‌ها از هر نوعی که باشند، مخصوصاً انواع فلزی می‌توانند به راحتی با مقداری اسپری مایع ظرفشویی با دستمال تمیز شوند.

سنگ مرمر و گرانیت

بیشتر افراد فکر می‌کنند که پاک کردن این سنگ‌ها کار بسیار سختی می‌باشد و یا خرید پاک کننده‌های مخصوص آنها گران است اما کافی است که چند قطره مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و روی این سنگ ها بکشید و شاهد برق افتادن آنها باشید.

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

از بین بردن لکه‌های روغن ماشین

برای تمیز کردن لکه‌های روغن کف پارکینگ، ابتدا روی آنها جوش شیرین بپاشید و بعد چند قطره مایع ظرف شویی روی آن بریزید و با یک فرچه پلاستیکی بسابید و بعد از چند ساعت با آب ولرم شستشو دهید و اگر لکه‌ها همچنان باقی ماندند، مجددا این کار را تکرار کنید.

شیشه و پنجره‌ها

اصلا نیازی نیست که از شوینده و اسپری‌های مخصوص شیشه پاک کن استفاده کنید. فقط کافی است که چند قطره مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و با دستمال روی شیشه بکشید تا به راحتی آلودگی‌ها و اثر انگشت از روی آن از بین برود.

تمیز کردن حمام و دستشویی

حمام و دستشویی به شدت جرم آلودگی را به خود جذب می‌کنند. برای تمیز کردن آنها از مایع ظرفشویی، سرکه سفید و آب استفاده کنید. تمام مواد را داخل یک بطری اسپری بریزید و آن را چند بار تکان دهید تا کلیه مواد به یک دیگر جذب شوند و سپس به مدت ۱۵ دقیقه آن را در محل مورد نظر اسپری کنید. هیچ نوع فرچه کشیدن نیز مورد نیاز نخواهد بود.

مطالب خواندنی:  بهترین شیوه نگهداری از رب انار

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

مانیکور

روغن‌های طبیعی معمولاً روی ناخن افراد می‌چسبند و سخت جدا می‌شوند. برای اینکه مدت زمان باقی‌ماندن مواد استفاده شده در مانیکور را روی ناخن‌های خود کوتاه کنید، بهتر است که چند قطره مایع ظرفشویی را در یک کاسه با آب گرم مخلوط کنید. هرچقدر که آب داغ تر باشد، بهتر است. پس آب را تا جایی داغ کنید که تحمل آن را داشته باشید و ناخن‌هایتان را به مدت ۵ دقیقه قبل از لاک زدن داخل آن قرار دهید.

شستشوی موها

معمولاً صابون و مایع ظرفشویی می‌تواند به شدت با چربی‌ها مبارزه کند و در نتیجه چربی‌های روی مو را از بین می‌برد. می‌توانید برای از بین بردن چربی‌های مو مقدار کمی صابون یا مایع ظرفشویی را به شامپوی خود اضافه کنید. البته اگر موهای خود را رنگ کرده اید، هرگز از این روش استفاده نکنید.

شستن صورت

هر وقت به صورت شما بیش از حد چرب باشد، می‌توانید از صابون یا مایع ظرفشویی به مقدار بسیار کم استفاده کنید. البته بعد از آن حتماً به صورتتان کرم مرطوب کننده بزنید.

کاربردهای مایع ظرفشویی که از آن بی‌خبرید

روشن کردن موها

قبل از اینکه از رنگ مو استفاده کنید، می‌توانید یک بار سر خود را با آب و صابون بشویید تا رنگ موی شما در نهایت یک یا دو درجه روشن‌تر شود.

از بین بردن و دفع سوسک‌ها و مورچه‌ها

برای از بین بردن این دو حشره هیچ نیازی به استفاده از مواد شیمیایی سمی نمی‌باشد. مواد شیمیایی به بدن شما آسیب وارد نخواهند کرد. پس بهتر است یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را همراه با آب داخل بطری اسپری بریزید و آن را به خوبی تکان دهید و سپس آن را به محلی که این موجودات رد می‌شوند یا روی خود آن ها اسپری کنید.

نگهداری از گیاهان خانگی

به گزارش وب گاه نمناک، کافی است که چند قطره مایع ظرفشویی را با آب داخل بطری اسپری ریخته و از طریق آن، گیاهان خانگی را مرطوب کنید تا هیچ حشره‌ای به آن ها نزدیک نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *